НОВИНИ

пʼятниця, 31 жовтня 2014 р.

ЗУНР: ВТІЛЕННЯ ІДЕЇ САМОСТІЙНОСТІ І СОБОРНОСТІ




1 листопада відзначатимемо 96 – ту річницю створення ЗУНР. До цієї дати в читальній залі Буської ЦРБ  бібліотекарями підготовлено книжкову виставку «ЗУНР: втілення ідеї самостійності і соборності».
 
На ній представлено  літературу, яка висвітлює період ЗУНР – УНР в історії України. Читачам буде цікаво познайомитися з новинками експозиції – книгами О.Павлишина «Євген Петрушевич» та збірки «Західно – Українська Народна республіка. 1918 – 1923. Уряди. Постаті», виданої Інститутом українознавства ім.І.Крипякевича   НАН України. В цих книгах розповідається про видатних  державних та громадських діячів,  в тому числі вихідців з Бущини. Це – Перший Президент ЗУНР Євген Петрушевич та його племінники Лев Петрушевич  (правник, член Української Національної Ради та уряду ЗУНР) і Ярослав Селезінка (доктор права, референт інтендатури при уряді Диктатора ЗУНР), адвокат та міністр економіки уряду ЗУНР Теодор Ваньо.

Л.Цюпка, бібліотекар Буської ЦРБ

середа, 29 жовтня 2014 р.

Цікава знахідка

Нещодавно користувачі Інтернет-центру принесли знайдений у передмісті Ліпибок пам'ятний знак. Очевидно, у нашому краї бібліотекарів шанували завжди. Дослідження знахідки тривають


Medal okolicznosciowy 1931 r. (Rewers)



Zasluzonemu Obywatelowi i Odnowicielowi Bibliofilstwa *Polskiego* Przyjaciele i Towarzysze Pracy 1931
Заслуженому громадянину і збирачу книг бібліофілства Польського приятелі і товариші праці 1931




Medal okolicznosciowy 1931 r. (Awers)
 
Franciszek Prus Biesiadecki. Wdolie w srodku napisano - P. WOJTOWICZ (ma 5.5 sm.)
Марія Литвин інженер-бібліотекар 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

пʼятниця, 24 жовтня 2014 р.

Міжнародний день ООН

24 жовтня Міжнародний день ООН. Сьогодні  він безпосередньо торкнувся бібліотеки.

ЖИТТЯ СВОЄ ПРИСВЯТИЛИ КНИЗІ


В межах підготовки та відзначення 70 – річчя Буської ЦРБ працівниками районної книгозбірні укладено біобібліографічний довідник «Життя своє присвятили книзі». У ньому зібрано матеріали про видатних людей Бущини, життя яких пов’язане з книгою. Читач познайомиться з сторінками біографії та діяльності таких видатних діячів, як галицький видавець Іван Тиктор, дослідник історії Микола Андрусяк, художниця - ілюстраторка Софія Караффа – Корбут, письменниця та громадська діячка Орися Матешук – Грицина, письменники Володимир Супранівський, Ярослав Павлюк і Іван Савчин, чотар УСС, засновник та директор видавництва «Червона калина» Петро Постолюк, мистецтвознавці Іларіон та Марія Свєнціцькі. Багато зі згаданих діячів мали бібліотечну освіту, працювали у бібліотеках Львівщини та зробили вагомий внесок у розвиток бібліотечної галузі.

 Просимо книгу  завантажити нижче:







Над матеріалом працювали директор Оксана Стецик та бібліограф Ганна Дончак
 

четвер, 23 жовтня 2014 р.

«Бібліотечна Бущина: від витоків до сучасності»



Таку назву має книга, що вийшла друком напередодні 70 – річчя Буської центральної районної бібліотеки ім.І.Котляревського.  ЇЇ було презентовано на святковому дійстві з нагоди ювілею бібліотеки  в Буському РНД. Авторський колектив – це директор Буської ЦРБ Оксана Стецик, завідувачка методично бібліографічного відділу Буської ЦРБ Леся Вовк та бібліотекар Інтернет – центру Буської ЦРБ Богдан Литвин. У короткому історичному нарисі в хронологічному порядку викладено основні етапи історії бібліотек Бущини – від становлення читалень «Просвіти»  до створення масових і публічних бібліотек, висвітлено історію Буської центральної районної бібліотеки та основні напрями її діяльності. В розділі „Бібліотеки в дзеркалі преси” зібрано основні публікації з історії та діяльності Буської районної бібліотеки за 1991-2014рр. Книга доповнена численними світлинами з архіву Буської районної бібліотеки та приватних колекцій працівників бібліотеки. Видання вийшло за сприяння районного часопису «Воля народу» накладом 100 примірників. Всі бібліотеки – філії Буської ЦБС отримають книжку, частину тиражу буде розповсюджено як подарунок для  активних читачів, ветеранів бібліотечної роботи, меценатів та наших соціальних партнерів.
 

Леся Вовк, зав. методично – бібліографічного відділу Буської ЦРБ

           

У блогосфері Буського району з'явився блог гімназії

Буська центральна районна бібліотека імені Івана Котляревського рада вітати в мережі Інтернет появу нової зірки - блогу НВК "Буська ЗОШ І ступеня - гімназія імені Є.Петрушевича при ЛНУ імені І.Франка".

Від усієї душі зичимо колегам-блогерам з гімназії натхнення, цікавих сюжетів, які даватимуть будні та урочистості навчального закладу. Продовжимо у віртуальному середовищі ту благородну духовну традицію, котру 440 років тому почав на папері з нашої славетної  папірні першодрукар Іван Федорович. 

 Зазначимо, що свій перший блог Буська ЦРБ створила ще у 2008 році. Хронологія подальшого розвитку бущанської блогосфери така:

Редколегія блогу

понеділок, 20 жовтня 2014 р.

Участь у міжнародному конкурсі "Вікі любить пам'ятки"

Вже втретє Інтернет-центр Буської РЦБС взяв участь у цьому конкурсі ВІКІПЕДІЇ, який відбувався за підтримки Міністерства культури України.

 У 2014 році конкурс тривав із 15 вересня по 15 жовтня. На конкурс користувачами з України  було завантажено понад 47 тисяч фотографій, що є першим місцем за кількістю фотографій серед 41 країни-учасниці міжнародного конкурсу. На фотографіях зображено понад 14 тисяч пам'яток України зі списку пам'яток, який був розширений до понад 70 тис. елементів.

Ми завантажили на сайт 50 фотографій 28 пам'яток Бущини.

 

Редколегія блогу

неділя, 19 жовтня 2014 р.

МОЛИТВА ЗА УКРАЇНУ



Сьогодні в обідню пору працівники Буських бібліотек для дорослих та дітей, а також культпрацівники побували у духовній святині - римо – католицькому храмі  св.Станіслава, який розташований по вулиці Парковій у Буську. 

 

 

 Костел є архітектурною  пам’яткою ХVІІІ ст.  Ми  із задоволенням слухали цікаву розповідь  настоятеля  церкви  отця  Роберта Глодовського  про  її будівництво,  періоди занепаду та відновлення парафії.

 

Під час екскурсії  у спільній молитві  за Україну ми звернулися  до Чудотворного образу Буської Богоматері, Цариці Святого Розарію.

 

Копію цієї  ікони було освячено та  встановлено у головному вівтарі  костелу 7 жовтня  цього року. Її створив буський художник Петро Бербека, котрий доклав чимало зусиль для відновлення краси внутрішніх розписів костелу св. Станіслава.

Л.Вовк, зав. методично – бібліографічного відділу Буської ЦРБ

четвер, 16 жовтня 2014 р.

Ювілейна виставка гімназистів


Сьогодні працівники Буської районної книгозбірні відвідали ювілейну виставку – ярмарок  дитячих робіт у Буській гімназії ім. Є.Петрушевича, приурочену 20 – річчю створення  цього навчального закладу. Виставка була різноманітною: тут і ляльки – мотанки та м’які  іграшки,  і вироби з  дерева та бісеру, українські вишивки, картини та прикраси тощо. Бібліотекарі за помірну ціну змогли придбати речі до смаку. Мета цієї акції благородна -  всі виручені за продані речі кошти діти перерахують на підтримку українській армії.





Керівник відділу культури та туризму Буської РДА Людмила Ціхоцька привітала гімназистів зі святом та подарувала їм книги.


 

 

Л.Вовк, зав.методичного відділу Буської ЦРБ


середа, 15 жовтня 2014 р.

Міжнародний день білої тростини

Сьогодні 15 жовтня 2014 року, у середу світ відзначає  "Міжнародний день білої тростини"

Міжнародним святом «День білої тростини» визнано ще в 1969 р. в Коломбо (США). Це відбулося на загальних зборах Міжнародної федерації сліпих, яку надалі змінив Всесвітній союз сліпих. У всесвітньому масштабі цей день відзначався з 15 жовтня 1970 року. Цей День служить нагадуванням суспільству про існування людей з обмеженими фізичними можливостями, про солідарність і про допомогу.

Біла тростина, як символ незрячої людини, бере початок в 1921 році. У Брістолі (Великобританія) жив молодий професійний фотограф на ім’я Джеймс Біггс. Після аварії він втратив зір. Треба було починати нове життя, і він став вчитися самостійно ходити по місту за допомогою тростини. Але незабаром він зрозумів, що на його чорну тростину не реагують ні перехожі, ні водії. Тоді він пофарбував тростину в білий колір. І вона стала помітна. Це нововведення підхопили всі незрячі не тільки Англії, але і всієї Європи, Америки, та ін.

Нагадаємо, що у офіційному календарі Всесвітньої організації охорони здоров’я також є «Міжнародний день сліпих», який проводиться 13 листопада і зв’язується з днем народження Валентина Гаюї - засновника тифлопедагогіки, першого творця навчальних закладів для сліпих у Франції.

У 1992 році Світовий союз сліпих виступив з ініціативою відзначати 15 жовтня як День білої тростини об’єднаних націй, але позитивного рішення досі немає.

Зараз Міжнародний день білої тростини відзначається в багатьох країнах світу. Союзи сліпих намагаються в цей день спільно зі зрячими проводити відповідні акції, спрямовані на посилення інтеграції незрячих в суспільство. Вони прагнуть у першу чергу зацікавити громадськість та засоби масової інформації звернути увагу влади на проблеми людей з обмеженим або втраченим зором

Зазначимо, що в Інтернет-центрі нашої бібліотеки ще з 2005 року підготована добірка аудіо-книг на широку тематику. Вона здобула популярність не лише в слабозрячих.

Редколегія блогу.

 

пʼятниця, 10 жовтня 2014 р.

НОВІ КНИГИ ДЛЯ ЧИТАЧІВ

Сьогодні Буська районна книгозбірня поповнилась новими надходженнями.  Майже три сотні видань отримано з Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки та Львівської обласної бібліотеки для дітей. Книги різноманітні та задовільнять запити вибагливих читачів. Є  твори українських та зарубіжних класиків, сучасних авторів, література з історії та  мистецтва тощо. Велику частину надходжень складають твори для дітей – енциклопедії, казки та оповідання. Cеред  літературного різнобарв’я важко не зауважити справжню перлину – подарункове видання «Кобзаря» Т.Шевченка польською мовою, яке вийшло у Львівському видавництві «Світ» до 200 – річчя Т.Г.Шевченка. Нові книги незабаром поповнять полиці районних та сільських бібліотек. То ж вони чекатимуть на зустрічі з читачами!

Леся Вовк, зав. методичного відділу Буської ЦРБ

четвер, 9 жовтня 2014 р.

Бібліотеки і виборчий процес

Шановні користувачі!

З 8 жовтня 2014 року  Львівська обласна універсальна наукова бібліотека  та Буська центральна районна бібліотека імені Івана Котляревського у Буському районі розпочинають цикл вебінарів «Бібліотеки і виборчий процес: навчаємо бібліотекарів і виборців реалізації конституційних прав».
Ця послуга для користувачів запроваджена у бібліотеках України завдяки проекту Української бібліотечної асоціації за фінансової підтримки Посольства США в Україні. Формат вебінару дозволяє користувачам пройти навчання, не виходячи з дому.
Якщо ти громадянин України віком від 18 років і бажаєш ефективно реалізувати своє виборче право, тоді записуйся на наші вебінари відправивши заявку на адресу workbusk@ukr.net
Для тих, хто не зможе прослухати вебінар у реальному часі, зможе використати запис всього навчального циклу, який буде доступний на сайті бібліотеки.
Теми вебінарів:
- "Вибори як елемент демократії. Виборчі права громадян України та механізми їхньої реалізації"
- "Нормативно-правова база виборчого процесу. Діяльність Центральної виборчої комісії"
- "Вибори народних депутатів до Верховної Ради України"
- "Вибори Президента України"
- "Вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів"
- "Можливі порушення виборчих прав громадян. Способи захисту і відповідальність"

 Редколегія блогу

P.S.
8 жовтня 2014 року, в Інтернет-центрі Буської центральній районної бібліотеки імені Івана Котляревського бібліотекарі, читачі та журналісти часопису "Воля народу" взяли участь у першому вебінарі з циклу "Бібліотеки і виборчий процес" .






 Захід, який проводився УБА в межах програми "Бібліоміст", викликав неабиякий інтерес учасників. Вела вебінар Світлана Дмитрів, тренер РТЦ Львівської обласної наукової бібліотеки, а технічну підтримку здійснював її колега з Херсона Павло Крупіца. Запис цього вебінару вже доступний тут.

четвер, 2 жовтня 2014 р.

Життя віддане Книзі


         Буській центральній районній бібліотеці імені Івана Котляревського – 70. Пам’ять повертає мене у той час, коли наш третій дім – бібліотека (після рідної оселі й школи) - розташовувався майже у центрі міста (нині магазин «777»). Туди ми, діти війни, у 1950 році поспішали після уроків на зустріч з книгою, з тими, хто зігрівав нас добрим словом, душевним теплом і друкованою новинкою. Голодне й холодне повоєння давалося усім взнаки. А як було тим, хто починав служити книзі ще в 1944 році, коли фронт Другої світової відкочувався все далі й далі від України? Треба було усе починати з чистого листка. І це випало на долю Марії Петрівни Солодкової, яка потім впродовж багатьох років керувала Буською центральною районною бібліотекою і була берегинею цього справжнього вогнища культури.

         Любов до книги дуже допомагала виживати, розширювати діапазон мислення як школярів, так і дорослого населення, відкривати для себе сторінки історії. Можна було кожному безборонно читати рідною мовою невмирущі твори Тараса Шевченка, Лесі Українки, Марка Вовчка, Михайла Коцюбинського, Івана Франка,Ольги Кобилянської – корифеїв української літератури, поринаючи у незнищенний світ велетів духу, приміряючи ту чи іншу ситуацію на себе. Це й стало могутнім акордом, надійним підґрунтям усім у досягненні знань.

         Хто в дитинстві не зачитувався пригодницькою літературою –творами Жюля Верна, Дюма, Майн Ріда? І весь час цей вогонь пізнання у нас, дітях, підтримували перші бібліотекарі Набатова, Даниленко. Потім районна бібліотека відсвяткувала новосілля у великому приміщенні теперішнього Палацу урочистих подій. Завдяки цьому розширився і бібліотечний фонд, виросли й учні, збільшився контингент читачів, які живим ланцюжком передавали з уст в уста інформацію про новинки: «У бібліотеку привезли…».  А в ній уже облаштовувалися виставки, Дні книги, усні журнали. Книга переможно входила у життя бущан, пускаючи міцні молоді пагінці пізнання у селах, де формувалися сільські й шкільні бібліотеки.

         Світлинами спливають й кумедні спогади. Друг моїх шкільних років Данило Скалевський одного разу, намагаючись «перечитати» мене, першим схопив у бібліотеці книжку Миколи Трублаїні «Шхуна Колумб» і так зачитався у читальному залі, що після закінчення трудового дня його там і зачинили. Переполоху було на все місто! Або ж те, як бібліотека допомагала у вивченні англійської мови. З року в рік у шкільних підручниках були тексти з творів Діккенса (сірі, довжелезні, незрозумілі). Ми брали в бібліотеці романи й повісті англійського письменника українською – і на уроці вже були на «коні». Хоча вчитель й здогадувався, звідки ця досконалість.

         Через кілька років, переселившись у нинішнє приміщення, районна бібліотека набула ще більшої ваги, ставши центральною. Стараннями завідувачів (спочатку – Солодкової М.П., а згодом – Корольової Г.С., Стецик О.Б.), ветеранів цієї поважної справи Михалюк А. Б., Головатої М.І.,  та й усіх працівників, вона засяяла новими барвами – величезним книгофондом, періодикою, корисною послугою – книга на замовлення, якою широко користувались студенти і старшокласники. Вони отримували додаткову літературу для занять з Львівських бібліотек.

         Свою роботу бібліотека почала демонструвати, виходячи  «в люди» - у міський парк, у якому влітку майже щонеділі проводились усні журнали, пересувні виставки книжок, календарі знаменних дат. Це давало поштовх для зацікавлення новим читачам, яких у стінах бібліотеки чекали інші цікавинки – конференції, диспути, конкурси, «круглі столи» за участю відомих людей. Хто тільки тут не побував?! Поети, письменники, композитори, художники, серед яких мій незабутній професор, декан кафедри журналістики Володимир Здоровега.  Чи не для кожного бібліотека стала своєрідним прихистком – відпочити у затишному залі, гортаючи свіжі газети, журнали, зібрати матеріал для контрольної чи курсової, сховатись від життєвих негараздів, зустрітись з друзями.

         Міцні крила для високого польоту дала бібліотека постійним читачам з дитячих років, нашим славетним землякам – сестрам Байко, майбутнім професорам Львівської консерваторії, лауреатам міжнародних конкурсів, справжнім берегиням української пісні, а також Борисові Драчу, професору – хіміку Київського університету (так і згадується :веде хлопчина на налигачі корову, а в руках – книга), Мечиславу Вишнівському – голові комісії Верховної Ради України з питань безробіття, братам Пономаренкам (старшому, Олександру, - військовому лікарю, молодшому, Леонідові, - науковцю - фізику з міжнародним визнанням у Манчестері (Великобританія),  та багатьом іншим.

        
         У 80-і роки народилося й районне Товариство книголюбів, яке очолила моя мама – Юлія Самойлович, вчитель, художник, виступи якої на всіляких культурних заходах  супроводжувались  її мистецькими творами – ілюстраціями до творів Шевченка, Лесі Українки, інших володарів слова. Саме в Буській районній бібліотеці  вона часто працювала зі своїми гуртківцями – юними художниками, яких навчала майстерності пензля. До таких занять готувалася ретельно, «консультуючись» у художників Високого Відродження, майстрів образотворчого мистецтва – Шевченка, Куїнджі, Мурашка, Труша .

         Доба Незалежності України вивела з небуття і поставила на чільне місце найголовнішу книгу нашого життя – Біблію та твори тих літераторів, які, маючи національне забарвлення, торували дорогу до свободи. Районна бібліотека світлим спомином залишилася і для Леоніда Закордонця, відомого українського поета, лікаря, якого мені вдалося розшукати завдяки газеті «Кримська світлиця». Колишній солдат місцевої військової частини, постійний дописувач районної газети, він не забув ні Буська, ні бібліотеки, в якій не тільки читав, але й писав свої поетичні твори. На добру згадку знаний поет подарував бібліотеці свою книгу з авторським написом.

         Центральна районна бібліотека лелечого міста стала оплотом знань для багатьох його громадян,  і заспів тут завжди вели учителі, лікарі, творча інтелігенція. І до цього часу вони залишаються вірні читацькій традиції.

         У нинішньому комп’ютеризованому світі, який дає ніби великі переваги користувачеві у миттєвому добуванні будь-якої інформації, породивши Інтернет-бібліотеку, незамінною залишається друкована книга. З цього приводу влучно й незабутньо сказала доктор філологічних наук, заслужений професор ЛНУ імені Івана Франка Олександра Сербенська : «Не забуваймо, що книга зберігає енергетику автора, дає змогу вникнути у його стиль і мовні засоби… Потрібно визнати, що ми приречені жити у багатомовному середовищі. У сучасному світі, окрім державної, ми зобов’язані володіти ще хоча б двома мовами, аби мати змогу порозумітись з іншими…».
 
 


 

Для мене особисто Книга – це цілий Всесвіт. Я безмежно вдячна і низько схиляю голову перед Вами, нинішніми бібліотечними працівниками, за те, що Ви були і є надійними охоронцями нашої культури й духовності.

         З ювілеєм, рідна бібліотеко, прекрасний храме знань!                                                                                         

Алла Андреєва                                                                30 вересня 2014 року