Усі в Буську знають про палац графа Бадені – справжню архітектурну перлину європейського рівня в центральній частині древнього міста.
Попри спустошливий недогляд останніх років, він ще добре зберігся, дається взнаки висока якість будівельних робіт за Австрії та останній капітальний ремонт 1939 року, який обійшовся графині Аліції Алкароне Габсбург в круглу суму. З 1939 до 2004 в палаці Бадені була розквартирована військова частина, яка мимоволі доклала зусиль для збереження пам’ятки.
З того часу як військові покинули наше місто, палац почав поступово руйнуватись. Однак, поляк Тадеуш Цвен, який відвідав Буськ у середині жовтня 2016 року, дивувався доброму стану деревини і стін, відсутності грибка. На його думку, слід негайно крок за кроком відновлювати палац.
Щоб зрозуміти чому реставраційні роботи досі не розпочались, згадаємо 12- річну епопею передачі його у власність міської громади.
Сьогодні здається дивом, що так довго тривала передача палацу з балансу силових міністерств громаді міста. Не скажу, що в місті 12 років це зовсім нікого не цікавило. Але містяни, які мали гіркий досвід втрати приміщення під краєзнавчий музей у 90-х роках, зайняли вичікувальну регламентовану позицію прохачів. З року-в-рік писались петиції, проводились референдуми, які не збурювали нічого в масштабах країни. Зрозуміло було всім, що проблему слід підняти в масштабі країни. Однак, на це ніхто не зважувався.
Першу хвилю всеукраїнської уваги до палацового комплексу викликали археологічні розкопки Петра Довганя влітку 2008 року. 21 липня Петро з'явився з цікавими знахідками в Інтернет-центрі Буської бібліотеки. Він передав мені кілька світлин і просив поширити інформацію у ЗМІ.
Підготувавши репортаж, я о 13.50 21 липня надіслав його в ІА ЗІК Вже на площі Ринок під час зустрічі з однокласником, відомим вченим (з очевидних міркувань ім'я не публікую)
дізнався, що через 20 хвилин матеріал опублікували, а наступного дня він став загальноукраїнською сенсацією
Саме в цей липневий день і був створений краєзнавчий сайт "Архітектурні пам'ятки Надбужжя".
У Буськ наїхали журналісти провідних ЗМІ. Серед літа така інтерактивна обстановка тодішнє керівництво культури не влаштувала і громада не скористалась моментом для розв’язання питання власності палацу.
Буськ увійде до маршруту
"Золота підкова Львівщини"
У 2009 році, воюючи з урядом Юлії Тимошенко, місцеві регіонали вміло виступили проти розміщення в палаці Бадені пункту утримання євронелегалів. Однак,подія не отримала державного резонансу.
Упродовж 2010 -2015 років на палац Бадені періодично звертали увагу перед виборами. У 2010 році на місцевому референдумі містяни висловили бажання щодо передачі споруди у власність місцевої громади.
Революція гідності загострила увагу місцевих ЗМІ та телеканалів. Буський медіапортал і Буське радіо періодично публікували матеріали з території палацу а молодіжна ГО "СОКІЛ", створена за сприяння голови РДА Богдана Гринишина, зайнялась впорядкуванням. Інколи виникали надзвичайні ситуації.
Листи-петиції лежали під сукном у МВС, а тележурналісти брали інтерв'ю в місцевих очільників.
Подібної до 2008 року ситуації довелося чекати аж 8 років і тут допоміг феномен імені Богдана Гаврилишина. Ось, як це було.
Кажуть, що довкола великих людей утворюється своєрідна аура з їхніх напрацювань, цілеспрямованості, успіхів і досягнень. Силові лінії цього духовного поля притягають до себе кожного, хто прямує подібною дорогою і сприяють його дівльності. Вчені намагаються науково пояснити такий феномен сподвижника, а релігійні доктрини просто канонізують сподвижників і освячують їх діяння.
Магнетизм самовіданного служіння Україні, який випромінювало саме ім'я Богдана Гаврилишина, мені пощастило відчути в квітні цього року.
У моєму місті Буську, як і в рідному для Богдана Гаврилишина Коропці, також є палац ґрафа Бадені. Якщо в Коропці він був у належному стані, то долю нашої архітектурної перлини в центрі Буська 12 років ніяк не могли вирішити Міністерство оборони та Міністерство внутрішніх справ. Численні звертання з проханням передати палац місцевій громаді залишились поза увагою.
Отож, щоб вивчити причину такоґо становища, під час інтерактивного заходу 17 квітня 2016 року, я по SKYPE зв'язався з Коропецькою бібліотекою.Завідувачка бібліотекою запросила на зустріч директора Коропецького народного краєзнавчого музею Володимира Петровича Гаврилишина - племінника Богдана Гаврилишина. Володимира Петровича дуже зацікавила доля буської перлини, він подарував краєзнавчому музею міста Буська світлину коропецького палацу.
Інформація набула розголосу, ім'я Богдана Гаврилишина зіграло свою роль і вже 27 травня 2016 року Уряд передав громаді міста цю споруду.
'Після цього подіїї почали розвиватись з такою карколомною швидкістю,
що я навіть забув про вчасне поповнення цього допису.
Поки даю коротко
У вересні в Польщі віднайшлась колекція світлин 1915-1939 рр.
У листопаді 2016 року в музеї Стокгольма віднайдена весільна світлина шведської шляхтянки Аліси Анкертрони і графа Бадені.
У грудні 2016 року встановлено контакти з Шведським Інститутом у Львові/
У 2017 році в Буській бібліотеці відбулась презентація буських сторінок книги Аліси Габсбург "Принцеса і партизан" та інших книг.
У 2017-2018 роках численних іноземних туристів зацікавив шведський дух палацу.
У липні 2018 року Буськ відвідала знімальна група кінотрилогії про життя Аліси Ґабсбург.
Немає коментарів:
Дописати коментар