НОВИНИ

четвер, 30 квітня 2020 р.

Вебінар «Управління конфліктами у бібліотеках" 30.04.2020

ВГО Українська бібліотечна асоціація спільно з Goethe-Institut в Україні 30 квітня 2020 р. о 10:30 провела вебінар для членів ВГО Українська бібліотечна асоціація на тему «Управління конфліктами у бібліотеках».


images  

Однією з найважливіших сторін будь-якої професійної діяльності є повсякденне спілкування з людьми. Виникають нестандартні ситуації, які вимагають швидких, чітких, адекватних реакцій і відповідей в процесі спілкування. Все це вимагає знань і навичок спілкування з будь-якою людиною. Конфлікт - це зіткнення протилежних інтересів, думок, цілей. Управління конфліктами відкриває можливість для пошуку оптимального рішення для обох сторін.  Отож, тренерка: Галина Якушко, психологиня, тренерка Soft Skills, бізнес-тренер, має 9 років прикладної практики, на платформі дистанційного спілкування ZOOM, поділилася знаннями з сотнею учасників. Участь у вебінарі  «Управління конфліктами у бібліотеках" від Буської бібліотеки брала представник Інтернет-центру, членкиня УБА  Марія Литвин.  Онлайн-захід складався з двох частин. На прикінці другої частини слухачі мали можливість поставити запитання лектору. Далі наведено перелік питань.




From Віра Чепіжко to Everyone:  11:22 AM
Як відноситися до негативних коментарів у ФБ
From Me to Everyone:  11:24 AM
У ЯКИХ ВИПАДКАХ ДОЦІЛЬНО ЗАЛУЧАТИ 3 СТОРОНУ
From biblioteka2 to Everyone:  11:24 AM
не нагнітати конфлікт, але питання, яке не можна вирішити з керівництвом : як поступати?
From Алла Глива to Everyone:  11:24 AM
Уточнюю ситуацію: якщо читач порушує правила користування бібліотеки, бібліотекар це пояснює, але користувач не вважає це порушенням.
From Тетяна Єжова to Everyone:  11:24 AM
Як не допустити ситуації програш-програш, коли третя сторона переслідує свою маніпулятивну ціль і має виграш від зіткнення сторін? Як розпізнати управлення конфліктом з боку?
From Марина Кіріллова to Everyone:  11:25 AM
Якщо конфлікт прихований, чи має він якусь стратегію вирішення коли об'єкти конфлікту вимушені щоденно контактувати в професійному середовищі?
From Лариса to Everyone:  11:28 AM
Якщо працівник погано справляється зі своїми обов'язками, а думає, що до нього особисто керівник ставиться упереджено. На цьому постійний конфлікт
From biblioteka2 to Everyone:  11:29 AM
спасибо, так и есть

 Для покращення  слухачам було запропоновано оцінити навчальний матеріал. Кожен написав відгук. 

 

 

Богдан Литвин, інженер-бібліотекар Буської РЦБС

вівторок, 28 квітня 2020 р.

Вебінар "Як бібліотеки згуртовують громаду під час карантину"

28 квітня 2020 року, об 11 год. - 12.30 відбувся вебінар  "Як бібліотеки згуртовують громаду під час карантину" на платформі  Join Microsoft Teams Meeting   У ньому взяли участь біля сотні учасників, серед них і працівники Інтернет-центру Буської бібліотеки.
Відеозапис розміщений тут




Враження учасників опубліковані в групі " Моя громада - мій добробут" соціальної мережі FACEBOOK . Слайд-шоу з презентаційних матеріалів розміщене на сайті Буської міської громади

Самі презентаційні матеріали можна загрузити за лінком за лінком

Ключові спікери – фахівці публічних бібліотек України поділилися досвідом співпраці, психологічної та інформаційної підтримки громади в умовах соціальної ізоляції, організації соціальних і навчальних проєктів. Під час заходу було  оприлюднено попередні результати експрес-опитувань Науково-методичного відділу Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого «Бібліотекарі на карантині». 

Вебінар організовано в рамках проекту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні», що впроваджує Асоціація міст України у співпраці з Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX).

Інформаційний партнер заходу – ВГО Українська бібліотечна асоціація.


Богдан Литвин, інженер-бібліотекар Буської РЦБС


понеділок, 27 квітня 2020 р.

Анонс вебінару на тему "Як бібліотеки згуртовують громаду під час карантину"

 Разом ми можемо сповільнити поширення COVID-19.

 Для цього завтра, 28 квітня  об 11 годині ранку запрошуємо усіх небайдужих взяти участь у вебінарі  "Як бібліотеки згуртовують громаду під час карантину" Організаторами є Tetiana Dementieva та IREX-PULSE МОЯ ГРОМАДА МІЙ ДОБРОБУТ

Херсонська наукова бібліотека, Жидачівська ЦРБ, Буськ онлайн приєднались ! А ви ? Вам не цікава тема ?
Вебінар відбуватиметься на платформі Microsoft Teams у форматі «живого спілкування». Для входу необхідно використати КЛЮЧ ДЛЯ ВХОДУ – Join Microsoft Teams Meeting та вказати при вході ім’я та назву бібліотеки (в одному полі).Тривалість вебінару – до 90 хв.
Вебінар організовано в рамках проекту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні», що впроваджує Асоціація міст України у співпраці з Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX).

Богдан Литвин, інженер-бібліотекар Буської РЦБС

неділя, 26 квітня 2020 р.

Онлайн спогади про оффлайн заходи до Чорнобильської катастрофи

 Сьогодні 34 річниця Чорнобильської катастрофи.  

COVID-19 забороняє нам зібратися в оффлайні. Тому задовільняємося  переглядом минулих заходів.

Це перше відео Інтернет-центру Буської бібліотеки було присвячене 26-й  річниці Чорнобильської катастрофи. Багатьох присутніх на цьому заході уже немає в живих, але в онлайні вони завжди з нами

 

 

Традиційно у цей день проводились години пам’яті, вечори – спомини, запрошувались до розмови учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. 


 

Розгортались книжкові виставки «Це гірке слово – Чорнобиль», на яких були  представлені документальна та художня  література про  цю трагічну сторінку в історії України.

 

 

Сьогодні на дверях Буської книгозбірні бібліотекарі залишили ще трагічне  слово  КАРАНТИН

 

 

Марія Литвин, методист Буської РЦБС

 


четвер, 23 квітня 2020 р.

ОНЛАЙН ЧИТАННЯ У ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ КНИГИ

Сьогодні Всесвітній день книги і авторського права. 

 

У бібліотеках триває карантин, який продовжено до 11 травня 2020. Перед ними  тепер повстало головне завдання - правильно  вийти з карантину. Цій темі уже присвячено багато роздумів та пропозицій.

 

У Інтернет-центрі Буської бібліотеки, на прохання  користувачів, місцевих краєзнавців Михайла Зозулі й Тараса Дишканта створено новий блог  ОНЛАЙН БІБЛІОТЕКА БУСЬКОЇ ГРОМАДИ

 

Зовсім недавно, 23 лютого 2020 року, там було розміщено в електронному вигляді першу краєзнавчу книгу про Буськ.  Це - книга   упорядника, краєзнавця-літописця Михайла Зозулі Клекіт бузька Буський історико-краєзнавчий альманах №1 

 

Свідомі автори, краєзнавці, літописці надають для публікації свої книги для читання онлайн.  Є серед книг онлайн і дитяча література ПРИГОДИ ВЕСЕЛИХ ЖАБЕНЯТ  ЛЮДМИЛИ ЦІХОЦЬКОЇ

 

Можна почитати онлайн книги на релігійну тематику

Не бійся, тільки вір Василь Вороновський  

 

Сьогодні у період карантину, як ніколи,   стає в пригоді онлайн читання та онлайн бібліотеки.

Оприлюднємо статистику про читання онлайн книг у Всесвітній день книги і  авторського права 

 


0
2
23.04.20

0
84
10.04.20

0
72
08.04.20

0
4
19.03.20

0
44
19.03.20

0
8
14.03.20

1
6
25.02.20

0
3
24.02.20

0
7
23.02.20

0
46
23.02.20

 

 

  Надійшли  електронні запити такого змісту

Скажіть будь ласка, де можна у Львові купити дану книгу ?

 

  Як бачимо, електроний запит зроблено о 04 год. 40 хв., або за 20 хв. на 5 год. ранку. Це, безумовно - ще одна перевага: читати онлайн книги можна цілу ніч ! 

 

На екрані ПК або смартфона можна збільшити текст до потрібного розміру. Відсутня загроза зараження  інфекційними хворобами. Мінімальні затрати на існування онлайн бібліотек (утримання багаточисельного обслуговуючого персоналу директорів , прибиральниць і т.д.).  Одночасно відбуватиметься збереження природніх ресурсів (вирубка лісів для виготовлення паперу ). Трудомісткий процес друкування книг буде на електронне звернення після прочитання онлайн.

 

 

Отож, онлайн читання перед усім!

 

Марія Литвин, методист Буської РЦБС

 

Звернення ВГО Українська бібліотечна асоціація до органів влади щодо безпечного відновлення роботи бібліотек

Шановні колеги!



Найважливішою умовою відновлення роботи бібліотек після карантину є дотримання санітарно-гігієнічних норм та здійснення комплексу спеціальних заходів для безпеки бібліотекарів і користувачів бібліотек.

ВГО Українська бібліотечна асоціація звернулась з відповідними листами до органів влади.






Відкритий лист

Прем’єр-міністру України

Денису ШМИГАЛЮ

Шановний пане Денисе!

Небачені виклики, які спричинила пандемія COVID-19, призвели до закриття бібліотек через загрозу поширення інфекції. Незважаючи на складні умови та недостатнє фінансування, бібліотеки організували віддалену роботу з користувачами, надають їм дистанційні послуги через Інтернет. На відновлення роботи бібліотек очікує громада та наші читачі, очікують бібліотекарі, які розуміють свою відповідальність та роль у подоланні наслідків пандемії та відновлення економіки країни. Водночас, ми розуміємо виклики, аналізуємо умови та оцінюємо наслідки відкриття бібліотек після карантину.

ВГО Українська бібліотечна асоціація уважно вивчає світовий досвід і рекомендації провідних бібліотек та професійних асоціацій інших країн. Абсолютно очевидно, що бібліотеки мають залишатися безпечним місцем і для користувачів, і для бібліотекарів, і для матеріальних цінностей, які зберігає бібліотека.

Звертаємо Вашу увагу, що при прийнятті Урядом рішення про відновлення роботи бібліотек після карантину важливо визначити, хто приймає рішення про відкриття бібліотеки після карантину на місцях – директор бібліотеки чи місцева влада або інший орган, у підпорядкуванні якого знаходиться бібліотека, та надати необхідне фінансування на проведення обов’язкових заходів, які допоможуть безпеці діяльності бібліотек.

Важливо організувати роботу бібліотек так, щоб усунути ризики зараження населення після закінчення карантину, коли бібліотеки відкриються для громадськості. Для цього необхідно дотриматися загальних санітарних норм і здійснити комплекс спеціальних заходів.

ВГО Українська бібліотечна асоціація готова всіляко підтримувати відновлення роботи бібліотек України після закінчення карантину за умови організації безпечної роботи персоналу та безпеки відвідувачів. Ми готові розповсюджувати інформацію, навчати бібліотекарів, надавати відповідні фахові рекомендації і надалі активно працювати, щоби бібліотеки в Україні були безпечними і надійними в умовах пандемії.

Просимо Кабінет Міністрів України:

- зобов’язати органи місцевого самоврядування, а також установи та відомства, у чиєму підпорядкуванні знаходяться бібліотеки, забезпечити бібліотеки перед відкриттям для обслуговування користувачів необхідними матеріалами і засобами для дотримання загальних санітарно-епідеміологічних норм, зокрема виділили кошти на організацію безпечного відновлення роботи бібліотек;

- доручити Головному державному санітарному лікарю та Міністерству охорони здоров’я України надати конкретні рекомендації щодо принципів профілактики та безпечного для користувачів і бібліотекарів функціонування бібліотеки й надання бібліотечних послуг в умовах пандемії.

З повагою

Президентка ВГО Українська бібліотечна асоціація Оксана БРУЙ

Цей матеріал підготував ГІЦ (Громадсько інформаційний центр) при Інтернет-центрі Буської бібліотеки

вівторок, 21 квітня 2020 р.

Пізнаємо оточення, навчаємося спілкуватись та читати за піктограмами (для дітей з аутизмом)

Запрошуємо Вас взяти участь у вебінарі "Альтернативна та додаткова комунікація вдома. Пізнаємо оточення, навчаємося спілкуватись та читати за піктограмами", який відбудеться сьогодні 21 квітня 2020 р. з 16:30 до 18:00.

Вебінар проводиться в рамках соціального партнерства, ініційованого ТОВ «ХУАВЕЙ УКРАЇНА» спільно з соціальним підприємством «ДивоГра».

Під час вебінару ви дізнаєтесь:

1. Для чого потрібні піктограми дитині з РАС.
2. Розвиваємо мовлення за допомогою піктограм: ігри та книги.
3. Мовлення: перші слова, ехолалія, перші речення.
4. Розуміння прочитаного (розуміння мовлення) - найважливіше для розвитку дитини.
5. Для чого потрібні книги? Як ми пізнаємо світ і що потрібно знати дитині з РАС.
6. Будуємо діалоги.

СПІКЕР
Валерія Кисельова-Саврасова, уродженка Одеси, філолог, педагог, викладачка університету м. Малага в Іспанії, дитяча письменниця, авторка адаптованих книжок з піктограмами в Іспанії та Україні, мама дитини з діагнозом аутизму.

РЕЄСТРАЦІЯ УЧАСНИКІВ ЗА ПОСИЛАННЯМ.

Дізнатися більше про курс вебінарів.

субота, 18 квітня 2020 р.

Сумний Великдень 1944

Цьогорічний Великдень є особливим, бо його відзначаємо в умовах карантину.

Сумні спогади линуть у 1944 рік в село Ракобовти. Тодішні свята припали на 16 та 17 квітня.

Напередодні, 1 квітня на території села Великосілки було знайдено труп замордованого стигматика Степана Навроцького. 

 

 

На Великдень  Степана привезли в Ракобовти і похоронили на сільському цвинтарі.

 

Односельчани бережуть пам'ять про нього. Ніколи не заростає стежина до його могили. 

Детальніше читайте на краєзнавчому сайті Видатні люди Бузеччини


Методист Буської ЦБС , Марія Литвин

пʼятниця, 17 квітня 2020 р.

Дистанційна робота і квіти

Місяць напруженої дистанційної роботи за домашнім комп'ютером дався взнаки: поруч на вікні вперше за багато років розквітла китайська троянда. 5 пупляхів розпускатимуться по черзі і буятимуть по 2-3 дні кожен.

 

Кажуть таке буває лише при дотриманні всіх умов.

 

 


ОТОЖ Я ПРАЦЮЮ В ПРАВИЛЬНОМУ РЕЖИМІ

 


Марія Литвин, методист Буської ЦРБ

вівторок, 14 квітня 2020 р.

Бібліотеки в умовах епідемії COVID-19

Що пропонують бібліотеки України своїм користувачам під час вимушених канікул?

Найперше, радять зберігати спокій та читати онлайн з користю для саморозвитку та без ризику зараження. Радять за допомогою онлайн-сервісів та ресурсів підібрати книги для читання, ознайомитись з повнотекстовими виданнями, здобути та перевірити нові знання за допомогою інтерактивних вправ, отримати допомогу віртуальних бібліографів, знайти необхідні матеріали для дистанційного навчання.


Так, Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого пропонує скористатися онлайновими інформаційними ресурсами Бібліотеки: електронним каталогом, базами даних, електронною бібліотекою «Культура України», віртуальною довідкою та виставками нових надходжень документів. Як методичний центр, Бібліотека дає поради колегам як продовжувати надавати мінімальні просвітницькі та інформаційні послуги (залежно від можливостей кожної бібліотеки):

-розкажіть більше про онлайн-сервіси, що може запропонувати бібліотека (електронні ресурси (електронні бібліотеки, бази даних повнотекстових ресурсів, дослідницькі бази даних, що доступні 24/7), віртуальні довідки, блоги);

-популяризуйте ресурси, що можуть стати у нагоді в освітньому процесі, який зараз і в школах, і в університетах відбувається дистанційно;

-залишайтесь на зв'язку з користувачами через електронну пошту, сторінки в соціальних мережах, чат-боти, телефон тощо;

-скористайтеся можливостями відеоконференцій для заходів, що заплановані до проведення;

-активніше репрезентуйте нові інформаційні продукти і сервіси бібліотеки на радіо, місцевому телебаченні та в ЗМІ;

-запропонуйте користувачам підписатися на розсилку оновлень та новин з бібліотеки;

-запропонуйте користувачам поділитися своїми ідеями та ініціативами щодо альтернативних послуг, які бібліотека може їм надати;

-не забутьте повідомити, що бібліотеки будуть раді зустріти своїх користувачів, щойно епідемія відступить і суспільство зможе повернутися до нормального життя.


 Бібліотеки в умовах епідемії COVID-19

Методисти на своїх сторінках дають консультації та відсилання про особливості оформлення переведення працівників на дистанційну роботу та оплати лікарняних під час карантину.

Блог Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого «Публічна бібліотека об’єднаної територіальної громади» радить бібліотекарам та їх користувачам спокійно зайнятись самоосвітою, завершити розпочаті онлайн-курси, або навпаки пройти новий з нуля. І для цього надає перелік ресурсів, якими можна скористатись.

Головний методист Вінницької області Тетяна Марченко також порадила бібліотекарям зайнятись самоосвітою.Не забутьте скористатись онлайн-сервісами УБА для підвищення кваліфікації та подбати про залучення до них своїх колег, які ще можливо не є членами Асоціації.

Національна бібліотека України для дітей надає своїм користувачам інформацію про сайт бібліотеки, блоги та сторінки в соціальних мережах, електронні ресурси, такі як Ключ (краща література юним читачам), електронний каталог, електронна бібліотека, Книжкограй, інтерактивні та інтернет-ресурси, пропонує віртуальну довідку та нагадує про інтернет-безпеку для дітей.

19 березня стало справжнім всеукраїнським онлайновим поетичним марафоном – читаємо Ліну Костенко. Вірші Ліни Василівни звучали на блогах та сторінках Хмельницької МЦБС, Ізяславської ЦРБ Хмельницької обл., Хоролівської ЦРБ Полтавської обл. (літературні читання «Я скажу тобі думку таємну»), Коростенської ЦРБ ім.М.Сингаївського Житомирської обл. та багатьох інших.

Куяльницька ЦБС Одеської обл. пропонує своїм користувачам «Бібліотечний меридіан» – серію відеобесід про найкращі видання світової літератури. Львівська обласна бібліотека для юнацтва імені Романа Іваничука за допомогою творчості Павла Глазового нагадала про необхідність дотримуватись гігієнічних норм.

Дніпровська ЦМБ публікує 70 простих ідей чим зайнятися вдома з дітьми. Публічна бібліотека імені Лесі Українки м. Києва ділиться порадами як говорити з дітьми про епідемію та пропонує підбірку посилань на ресурси, що допоможуть з користю провести період карантину. Пустомитівська районна бібліотека для дітей Львівської обл. закликає своїх маленьких користувачів бути чемними, дотримуватися карантину та готує їм багато цікавих сюрпризів.

Бібліотеки Кам'янського Дніпропетровської обл. на бібліотечних сторінках в Інтернеті публікують фантастичні хроніки, нариси з книги місцевого краєзнавця Олександра Слонєвського, мініатюри про людей і події української історії, поради з догляду за рослинами для членів свого клубу квітникарів і садівників, організовують перегляд та обговорення фільму на сторінці «Бібліотека на Шевченка», розповідають про книжкові новинки, рекомендують інтерактивні ігри, які розробили бібліотекарки: Пізнай Кам'янське; Проспекти Кам'янського; Художники Кам'янського; Тарас Шевченко: сторінки життя.

Коронавірус вносить свої корективи в життя людей по всьому світу. Аби люди не відчували себе відірваними від життя і світу, зокрема, від світу мистецтва, багато театрів і музеїв переходять в режим онлайн-трансляцій. Бібліотеки, в свою чергу, інформують користувачів про ці заходи та надають посилання.

Не залишаються осторонь і наукові та університетські бібліотеки. Так, Національна бібліотека України ім.В.І.Вернадського на новому інформаційному сервісі «Електронна вітрина нових надходжень» демонструє електронні виставки книг.

Прикладів можна наводити багато. Однак, слід пам’ятати, що з часом епідемія закінчиться, але світ після епідемії буде іншим. Вочевидь, частка цифрових технологій і темпи їхнього зростання будуть збільшуватись. Віддалена робота та віртуальні сервіси можуть стати нормою. Більше уваги буде приділятись екології, поширенню здорового способу життя, профілактиці та превентивним заходам. Можливо більше уваги люди стануть приділяти регіональному розвитку.

Окрім того, коронавірус, що з'явився в Китаї, серйозно вплине на світову економіку та призведе до фінансової кризи. Криза збільшить безробіття, повернення трудових мігрантів, можливо деякий час частина персоналу установ та організацій буде у відпустках без збереження заробітної плати. І все це так чи інакше зачепить Україну і не зможе не позначитись на бібліотечній справі.

Уже зараз потрібно аналізувати ці виклики та перспективи, продумувати стратегію розвитку бібліотечної справи і кожної окремої бібліотеки після пандемії та економічної кризи.

Карантин вивільняє для цього час.

Залишайтесь здорові та працюйте на перспективу!

Тетяна Богуш, членкиня Президії ВГО Українська бібліотечна асоціація

Цей матеріал підготував ГІЦ (Громадсько інформаційний центр) при Інтернет-центрі Буської бібліотеки