На період неоплачуваних відпусток держслужбовців на їх посади можуть призначити інших – НАДС
Бойові дії на території України зумовили зростання кількості держслужбовців, які перебувають у відпустках різних видів, зокрема у тривалих відпустках без збереження зарплати.
НАДС у листі від 28.04.2022 р. № 152-р/з вказує, що строкове призначення на посаду здійснюють у разі заміщення посади держслужби на період відсутності держслужбовця, за яким зберігають посаду держслужби (ст. 34 Закону України "Про державну службу").
Однак Закон України "Про державну службу" не встановлює критерії, строки та умови, за наявності яких може бути рішення про строкове заміщення посади держслужби.
Тож керівник держслужби або суб'єкт призначення може прийняти рішення про тимчасове заміщення посади держслужби на період відсутності держслужбовця в установленому законом порядку (шляхом призначення за результатами конкурсу або переведення), зокрема у разі, якщо такий держслужбовець перебуває у тривалій відпустці без збереження зарплати або відсутній на службі з інших, у тому числі нез'ясованих, причин.
Таке рішення не призведе до подвійної оплати за пророблену роботу та буде відбуватись в межах затвердженого фонду оплати праці, оскільки відсутньому держслужбовцю зарплата не виплачується (окрім гарантії збереження середнього заробітку мобілізованому держслужбовцю, що передбачено ст. 119 КЗпП).
Водночас в НАДС вважають недоцільним тимчасове призначення на посаду держслужби, що зберігається за держслужбовцем, якому оголошено простій, оскільки при строковому призначенні на таку посаду оплата праці за цією посадою здійснюватиметься двічі.
Аналізуй законодавчі зміни та нововведення з LIGA360:Бухгалтер. Рішення надає результати пошуку в схематичній формі, щоб швидко знайти НПА й пов?язану аналітику. Звертай увагу на роз'яснення та консультації з першого погляду. Замов LIGA360:Бухгалтер прямо сьогодні.
Роботодавець має право надати працівнику щорічну відпустку тривалістю більше 24 днів під час війни — Держпраці
Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці повідомило, що під час дії воєнного стану діють обмеження та особливості організації трудових відносин, що установлені Законом № 2136-ІХ. При цьому його ч. 3 ст. 1 передбачає, що під час воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю у частині відносин, що врегульовані зазначеним Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону № 2136-ІХ у період дії воєнного стану щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю 24 календарні дні.
Отже, максимальна тривалість відпустки, на яку працівник має право в період дії воєнного стану, становить 24 дні.
Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більше 24 календарних днів, різниця днів відпустки не втрачається, а має бути надана після закінчення дії воєнного стану.
Протягом дії воєнного стану роботодавець звільнений від обов'язку надавати працівнику відпустки тривалістю більш ніж 24 дні, коли більша тривалість відпустки передбачена працівнику законодавством, колективним і трудовим договором.
Водночас Закон № 2136-ІХ не призупиняє і не скасовує ст. 9-1 КЗпП, а самі норми цієї статті не суперечать положенням Закону № 2136-ІХ.
Згідно ст.9-1 КЗпП підприємства, установи, організації в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові порівняно з законодавством трудові і соціально-побутові пільги для працівників.
Отже, з урахуванням особливостей організації праці та умов господарської діяльності в межах своїх повноважень, за рахунок власних коштів роботодавець має право надати працівникам в період дії воєнного стану основні оплачувані щорічні відпустки тривалістю більше ніж 24 дні. Надання відпустки більшої тривалості ніж 24 дні в період дії воєнного стану є правом, а не обов'язком роботодавця.
Маєш питання щодо умов воєнного стану? Замов LIGA360 зі знижкою 40%. Отримуй аналітику й консультації з “гарячих” тем: податки, облік, мито, ліцензії, виплати, алгоритми дій для бізнесу.
Працевлаштування внутрішньо переміщених осіб: Мін’юст роз’яснив особливості
Законодавством дозволяється працевлаштування внутрішньо переміщених осіб на загальних підставах.
Відповідно до ст. 1 Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII (далі – Закон № 1706-VII) внутрішньо переміщені особи – це особи, які є громадянами України, іноземцями або особами без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах і мають право на постійне проживання в Україні, яких змусили залишити або покинути своє місце проживання в результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Тобто вони залишаються у країні, але перебувають за межами міста, де працювали.
Про це зазначають фахівці Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), повідомляє Юрліга.
Так, законодавством дозволяється працевлаштування внутрішньо переміщених осіб на загальних підставах, однак умови працевлаштування залежатимуть від того, чи має кандидат на працевлаштування трудову книжку. Часто в ній немає запису про звільнення з попереднього місця роботи через бойові дії, а лише запис про прийняття на роботу.
Згідно з п. 4 ст. 7 Закону № 1706-VII внутрішньо переміщена особа, яка не звільнилася з роботи, у разі неможливості продовження роботи за попереднім місцем проживання, може припинити трудові відносини, надавши нотаріально посвідчену письмову заяву про припинення працівником трудових відносин, із підтвердженням відправлення такої заяви роботодавцю рекомендованим листом. Якщо неможливо припинити трудові відносини в порядку, встановленому законодавством про працю, їх припиняють у судовому порядку. Рішення суду разом з трудовою надається роботодавцю, це й буде підставою для прийняття особи на основне місце роботи. Проте, поки працівник не звільнений за основним місцем роботи, його працевлаштування може відбуватися лише шляхом прийняття за сумісництвом та оформленням відповідного трудового договору. Такий трудовий договір може бути укладено як строковий, так і безстроковий.
Водночас для державних службовців і працівників державних підприємств установлені обмеження на роботу за сумісництвом. Проте обмежень чи заборон щодо переведення на рівнозначну посаду державної служби в умовах дії воєнного стану законодавством не передбачено. Таким чином, переведення на рівнозначну або нижчу вакантну посаду в тому самому чи іншому державному органі, у тому числі в іншій місцевості (в іншому населеному пункті), здійснюється на загальних підставах відповідно до ст. 41 Закону «Про державну службу».
Як зазначається, переселенцю, який має намір працевлаштуватися за новим місцем свого фактичного проживання, але не має на руках оригіналу трудової книжки та у зв’язку з відсутністю доступу до неї внаслідок надзвичайної ситуації, передбаченої Кодексом цивільного захисту України, або проведення антитерористичної операції на території, де він працював, забезпечена можливість отримання дубліката трудової книжки за новим місцем роботи згідно з п. 5.6 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці, Міністерства юстиції, Міністерства соціального захисту населення від 29.07.93 р. № 58.
З 10.06.2021 трудова діяльність працівника обліковується в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. У разі відновлення доступу до трудової книжки, записи з дубліката про періоди роботи переносять до оригіналу. На дублікаті вноситься запис: «Дублікат анульовано», що посвідчується печаткою роботодавця за останнім місцем роботи працівника, а дублікат повертається його власнику.
Цей
матеріал підготував ГІЦ (Громадсько
інформаційний центр) спільно з ГО"ІРЦМБ" (ГРОМАДСЬКОЮ ОРГАНІЗАЦІЄЮ
"ІНФОРМАЦІЙНО-РЕСУРСНИЙ ЦЕНТР МІСТА БУСЬК") та ПЄІ (Пункт Європейської
інформації) при Інтернет-центрі КЗ "Буська публічна бібліотека" посилаючись на https://buh.ligazakon.net/news/210978_na-perod-neoplachuvanikh-vdpustok-derzhsluzhbovtsv-na-kh-posadi-mozhut-priznachiti-nshikh--nadshttps://borgexpert.com/news/pratsevlashtuvannia-vnutrishno-peremishchenykh-osib-min-iust-roz-iasnyv-osoblyvosti
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Рекомендації переселенцям (ВПО)
У застосунку "Дія" вже можна подати заявку про пошкоджене під час війни майно: інструкція
Немає коментарів:
Дописати коментар