вівторок, 25 липня 2017 р.

330 років гетьманства Івана Мазепи

Ця подія відбулася на річці Коломак. У місті Чутовому неподалік історичного місця сьогодні відкривали меморіальну дошку.

Чутівський Краєзнавчий музей. Цього дня біля нього зібралося багато людей. Громада селища разом відзначає річницю проголошення гетьманом України Івана Мазепу.

- Ми пам'ятаємо, що це велика людина, яка давала добро, яка хотіла добро для України. Сама чесно йшла за український народ, дбала про українських людей.

- Він намагався об'єднати всю Україну. І це дуже велике дійство.

На стіні музею відкривають пам'ятну дошку. На ній – зображення гетьмана та слова про те, що рівно 330 років тому, вірогідно, неподалік цього місця Іван Мазепа очолив козацьку державу.

Андрій Шуть, науковий співробітник Чутівського районного Краєзнавчого музею

- У нас є експертний висновок Інституту археографії Академії наук України, де категорично сказано, що це було в районі сучасного селища Чутове, біля броду Буцького, який ось кілометр від нас, на річці Коломак, і ні в якому випадку в Коломаку Харківщини.

І хоча історики досі сперечаються, де саме Мазепа отримав гетьманську булаву – у Герівці, або вище за течією Коломака, – мешканці Чутова переконані: ця доленосна для України подія сталася саме на їхній землі.

Руслан Сітайло, в.о. голови Чутівської РДА

- Ця визначна подія дійсно, як в історії України, так і в історії нашого краю. Тому що саме на нашій землі було обрано гетьманом, який протягом свого життя, усі 22 роки, доки він тримав булаву гетьмана, боровся за незалежність, самостійність України.

Нову меморіальну дошку освятив Архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір.

Крістіна БРІГІДА, телеканал «Місто»

А в Інтернет-центрі Буської бібліотеки слухали "Пісню про Івана Мазепу " Івана Бака на слова Романа Бучка  в присутності авторів 

 

 

 

та гортали сторінки подарованої Софією  Енгстром книги Петера Енгланда "Історія загибелі однієї армії" зі Шведського Інституту

четвер, 20 липня 2017 р.

Роману Михайловичу Бучко 85 років

20 липня 2017 року виповнюється 85 років від дня народження  найактивнішого і найповажнішого читача Буської ЦРБ ім.І.Котляревського Романа Михайловича Бучка. Бущани та мешканці села Яблунівка знають його також як педагога, бібліотекаря і автора численних поетичних та краєзнавчих доробків.  Він - постійний дописувач часопису "Воля народу", учасник виступів на Буському радіо, власник великої домашньої бібліотеки. Цікавиться вихованням дітей, природою, суспільно-політичними процесами у нашій країні й всі свої переживання переливає в художнє та публіцистичне слово-звернення.
Читає сам і прагне залучити до читання всіх, навіть малечу. Для цього використовує ІТ-технології, щоб звернутись до сучасного просунутого читача.





Разом з композитором Іваном Баком є автором гімну міста Буська.




Це завдяки його наполегливості світ побачили перші два Вісники Буської гімназії ім.Є.Петрушевича, книга про історію села Яблунівки на сучасний лад перейменовані вулиці нашого міста.
Спробував себе і у короткометражному відео, яке зайняло призове місце на фестивалі до 150-річчя Андрея Шептицького.

 

 А ще у молоді роки дружив зі спортом і досі не розлучається з велосипедом. Кожного року в першу неділю серпня він піднімається на Маркіянову  Білу Гору, щоб вклонитись величі великого поета.

На життєвому шляху пана Романа було чимало випробувань, подолати які допомогла віри в Бога. У 1947 був репресованим у ході операції Вісла.  




"З лікарняної палати" та "Молімося Богу" - ці дві збірки 2012 і 2008 років є проникливою ілюстрацією його переживань.

А сьогодні Роману Михайловичу 85 років

 


Богдан Литвин, інженер-бібліотекар Буської РЦБС

пʼятниця, 14 липня 2017 р.

Увагу Європейським лелекам. Інтерактивне спілкування 10 міст ESCO

Завдання заходу - реанімація діяльності Європейської організації міст-лелек (ESCO).

Наведено контакти з штаб-квартирою організації в латвійському місті Стайцеле (координатор Арія Даугуле).

Розроблено  і подано на конкурс #YOUFORG20 проект організації та проведення зустрічі міст ESCO в Буську у жовтні 2017 року в дні 920-річчя міста. Проект описаний англійською мовою, обгрунтовано бюджет. Тематика зустрічі стосується проблем сталого розвитку малих міст. У проекті передбачається заміна системи освітлення вулиці Грушевського та застосування сонячної енергетики в Народному домі. Документація обгрунтована  компаніями ШРЕДЕР  та ЕКОСВІТ.

Розроблено відео для проекту

Проводилось інтерактивне спілкування з компаніями і організаторами конкурсу #YOUFORG20 через електронну пошту та соціальну мережу ФБ. Бажаючі можуть ознайомитись з протоколом цього спілкування (мова англійська!).

Створено сторінку у ФБ Attention to European storks  до якої запрошено всіх причетних до ESCO.

На жаль, конкурсна комісія не підтримала цей проект. Технічні напрацювання можна використати для модернізації вуличного освітлення в місті.

Богдан Литвин


четвер, 13 липня 2017 р.

Гості з майбутнього у бібліотеці

Цих хлопчаків з Німецького боку зацікавив Всеукраїнський дитячий літературний конкурс  "Творчі канікули" оголошений в Інтернеті Національною бібліотекою України  для дітей. Знайшли його в пошуковиках своїх смартфонів і вирішили взяти участь. Звернулись у Буську ЦРБ ім. І.Котляревського, а вона обслуговує лише дорослих. 

Тож з читального залу вийшли у бібліотечний коридор і  розглядали прапори країн ЄС (1-й розділ креативного проекту "Коридор у майбутнє" ). Координатор ПЄІ допомогла знайти їм інформацію про Буську дитячу бібліотеку  та про цікавий конкурс.
Сьогодні їм по 10 років. У 2030 році, через 13 років, здобувши фах, вони вступлять у самостійне життя. У 2030 році вони побачать уже реалізованим наш креативний проект. Адже у 2030 році 17 цілей сталого розвитку ООН (2-й розділ проекту) будуть досягнуті, заходи енергозбереження (3-й розділ) матеріалізуються у задуманих нами системах освітлення коридору і вулиць. 

Cаме з цих міркувань Марія Литвин запросили їх подивитись на своє майбутнє через креативний проект

четвер, 6 липня 2017 р.

Бібліокафе: французькі тістечка з ароматом італійської кави до ювілею Іванки Мигаль

Чергове засідання літературного кафе "Книжкові смаколики", створеного винахідливими бущанськими бібліотекарями кілька місяців тому, на цей раз було приурочене ювілею знатної  землячки, примадонни Метрополітен і Канадіан опери Іванки Мигаль.

Господарі свята пригощали відвідувачів французькими тістечками від сестри знаменитості - Надії Мигаль, яка в травні відвідала отчий край і теж побувала в бібліотеці. 


У повітрі витав запах смачної італійської кави, котру передала з Апенін разом з прапором Італії для креативного проекту Зеновія Шмигановська.

Отож, в атмосфері довіри й затишку, серед книг, сучасних гаджетів, сполучених з усім світом через безкоштовну вільну зону WI-FI, потекла некваплива розмова.
Наші кореспонденти зафіксували миттєвості цієї події у серії фото та відеоматеріалів, поданих нижче:

                        Ведучі свята - Галина Гораль та Леся Вовк

Серед запрошених працівники відділу культури тв туризму (фото внизу)

відеожурналіст Мирослав Тимчишин, пісняр-композитор Іван Бак

                Підсумковий відеорепортаж від Мирослава Тимчишина

Редколегія блогу шукала телевізійні чи  відеозаписи про Надбужанського соловейка, зверталась до Метрополітен Опера та Канадіан Опера. Отримана відповідь свідчить про відсутність таких даних у архівах.
Єдина звукова доріжка уривку телевізійного запису з опери "Ріголетто" покищо ще є на YOUTUBE (автор доводить законність запису). Тут наша землячка співає у ролі пажа


 

  Серед експонатів виставки вперше продемонстрований знімок випускників Буської школи 1937 року та їх наставників. Як свідчить перелік на звороті, у ряду педагогів 3-й зліва направо - молодий майбутній батько Іванки  Григорій Мигаль. Знімок зроблено 22 червня 1937 року за 2 тижні до народження дочки.

Після бібліотечних урочистостей координатор пункту європейської інформації, Марія Литвин, завітала до колишнього мешканця Довгої сторони, очевидця тих подій. Він додав кілька штрихів до родинного портрету Мигалів.



Поза камерою 91- річний Степан Давидовський розповів про геройську смерть у бункері на Клинцях (19-річного Михайла Бойка) брата матері Іванки Мигаль.

На східній околиці Буська (в урочищі Клинці) є два монументи борцям полеглим за волю України у сорокових роках двадцятого століття. Перший на початку Клинців.

На горизонті зправа колись стояла домівка Бойків

У списку полеглих Бойко Михайло 

Другий монумент за Клинцями - на місці загибелі (знищеної енкаведистами криївки)

Напис свідчить, що саме тут геройськи загинув Бойко Михайло

 РЕДКОЛЕГІЯ