середа, 30 червня 2021 р.

Міжнародний польсько-український проєкт про Цілі сталого розвитку на фінішній прямій

У бібліотечному коридорі, біля стенду "17 ЦІЛЕЙ СТАЛОГО РОЗВИТКУ", в якому уже  4 роки поспіль діє креативний проект "Коридор у майбутнє", відбувалися основні події (проєкт тривав впродовж червня 2021).  Мар'яна Цюпка, керівник зразкового ансамблю народного танцю «Нові зірки»,  розповідала своїм підопічним про  цілі сталого розвитку. Діти уважно слухали. За те й були нагороджені  дисками з польськими мультфільмами, іграми та  різними дитячими пісеньками. Напередодні релігійних свят  бібліотека отримала їх від Казимира Круковського, сина відомого буського фотографа 1940-х років Мар'яна Круковського та Йоли Кухарської-Пуцик (теперішніх жителів ЄС- Польщі).


 Директор Народного дому с. Чучмани Ірина Окопна  вивчала онлайн курс по цілях сталого розвитку й закріплює його офлайн, пояснюючи своїм двом донечкам.
Щасливий татусь, Володимир Ковалик (багаторічний користувач Інтернет-центру), з донечкою також підтвердили знання про цілі сталого розвитку біля стенду. 

Координувала цей міжнародний проєкт від Буської книгозбірні бібліотекар-інженер Інтернет-центру Марія Литвин. Вчасно відправлено звіт про роботу, надійшло підтвердження:

Звіт. Польсько-український освітній проєкт про Цілі сталого розвитку

Шановні колеги, дякуємо за Вашу участь у проєкті!

Дякуємо за приділений час та бажання робити наш світ кращим


Онлайн знайомство продовжується:

Цілі сталого розвитку - Перезавантаження #6 (УСІ МАТЕРІАЛИ ПРОЄКТУ)

Всім учасникам надіслано усі напрацювання та розробки проєкту. Ці матеріали служитимуть та допомагатимуть нам у подальшій роботі із дітьми!

А це:

1)      Книга із казками, які розкривають ідеї Цілей сталого розвитку.

2)      Збірник із інтерактивними іграми та завданнями, які допоможуть Вам працювати із дітьми.

3)      Додатки до інтерактивних ігор та завдань (доступні 24 додатки у PDF форматі).

4)      Онлайн конференція: Польща – Україна, де озвучено суть та ідею проєкту – ЗАПИС ТЕЛЕМОСТУ

5)      Фільм №1: ГЕНДЕРНА РІВНІСТЬ

6)      Фільм №2: МІЦНЕ ЗДОРОВ'Я ТА БЛАГОПОЛУЧЧЯ

7)      Фільм №3: ГРОМАДЯНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО

8)      Фільм №4: ВІДПОВІДАЛЬНЕ СПОЖИВАННЯ ТА СТАЛИЙ РОЗВИТОК

9)      Фільм №5: ЧИСТА ВОДА ТА НАЛЕЖНІ САНІТАРНІ УМОВИ

10)  Відеозапис останньої менторської зустрічі, яка відбулася 22.06.21. 

 

 

Цей матеріал підготував ГІЦ (Громадсько інформаційний центр) спільно з ГО"ІРЦМБ" (ГРОМАДСЬКОЮ ОРГАНІЗАЦІЄЮ "ІНФОРМАЦІЙНО-РЕСУРСНИЙ ЦЕНТР МІСТА БУСЬК") при Інтернет-центрі Буської бібліотеки

   Читайте також Бібліотечний креативний простір  Онлайн-зустрічі для дітей 

Освітній проєкт «Цілі сталого розвитку – ключові напрямки розвитку нашої планети».  

Перша онлайн зустріч із організаторами проєкту про Цілі сталого розвитку  

Польсько-український проєкт про цілі сталого розвитку триває  

Польсько-український проєкт ЦСР - перезавантаження #3 

 

понеділок, 28 червня 2021 р.

Конституції України 25. Згадаймо, як вона творилася

 


28 червня в Україні відзначається державне свято - День Конституції України. Цього дня у 1996 році на ранковому засіданні Верховна Рада України прийняла новий Основний закон країни - першу Конституцію незалежної української держави.
Коротко з історії. Спроби прийняти Конституцію в Україні робилися з перших років проголошення незалежності. У 1992-1993 роках під керівництвом Президента Леоніда Кравчука був напрацьований перший проект Основного Закону, проте він так і не був прийнятий.
8 червня 1995 року між гілками влади був підписаний Конституційний договір, на підставі якого мала бути розроблена Конституція. У 1996 році була створена спеціальна парламентська комісія під керівництвом депутата Михайла Сироти. 27 червня почався розгляд запропонованого документа у Верховній Раді.
Депутати працювали над проектом, залишаючись у сесійному залі всю ніч із 27 на 28 червня. Парламентарії врахували зауваження Президента України, а також підтримали всі спірні статті проекту - про державні символи в України, про державну українську мову, про право приватної власності в Україні, після чого Основний Закон був остаточно затверджений.
Вважається, що прийняття Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність і стало найважливішим кроком у забезпеченні прав та свобод людини та громадянина, сприяло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені. 
 

 
                                                              Богдан Литвин, бібліотекар-інженер

середа, 16 червня 2021 р.

Польсько-український проєкт ЦСР - перезавантаження #3

 


 Наші польські колеги, з радістю поділилися черговим фільмом міжнародного Польсько-українського проєкту про Цілі сталого витку.

Фільм  "Відповідальне споживання та сталий розвиток розкриває 12-ту Ціль сталого розвитку.

15 червня 2021 року відбулася консультаційна зустріч для всіх учасників проєкту на платформі Zoom.



Усім активним учасникам було надано відповіді на запитання й детально роз'яснено вимоги до звіту. 

 


Ми завжди можемо переглянути запис телемосту: Польща – Україна, де озвучено всю суть та ідею проєкту! (Запис телемосту: Польща – Україна) 

·         Якщо хтось має бажання долучитися до нашого спільного діла,  потрапити до нашого товариства, має бажання розвиватися спільно з нами -  посилання для реєстрації. 

 

Контакти організаторів:

 

ПОЛЬЩА:

·         Фонд CultureLab

facebook.com/TupTupTup.CultureLab

www.tuptuptup.org.pl

 

УКРАЇНА:

·         Дитячий телевізійний театр «Юрашки»

www.youtube.com/channel/UCNvcJBX0JFi3GiIqkxdjHIw 

facebook.com/yurashky.lviv

·         ­Львівська обласна бібліотека для дітей

https://lodb.org.ua

https://www.facebook.com/lodb.org.ua

·         Українська бібліотечна асоціація

https://ula.org.ua

https://www.facebook.com/ula.org.ua

·        Львівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти

http://loippo.lviv.ua


Цей матеріал підготував ГІЦ (Громадсько інформаційний центр) спільно з ГО"ІРЦМБ" (ГРОМАДСЬКОЮ ОРГАНІЗАЦІЄЮ "ІНФОРМАЦІЙНО-РЕСУРСНИЙ ЦЕНТР МІСТА БУСЬК") при Інтернет-центрі Буської бібліотеки

   Читайте також Бібліотечний креативний простір  Онлайн-зустрічі для дітей 

Освітній проєкт «Цілі сталого розвитку – ключові напрямки розвитку нашої планети».  

Перша онлайн зустріч із організаторами проєкту про Цілі сталого розвитку  

 
Польсько-український проєкт про цілі сталого розвитку триває

вівторок, 15 червня 2021 р.

Про епоху Євгена Коновальця в спогадах сучасника


 14 червня 2021 року в Україні відзначали 130-річчя від дня народження Євгена Коновальця -  відомого воєначальника і політичного діяча періоду Української Революції початку минулого століття.  Цього дня  відбулись численні акції в Зашкові, Львові та інших  населених пунктах країни. Цікавим заходом вшанували пам'ять про Євгена Коновальця в Буській публічній  бібліотеці на батьківщині Президента ЗУНР Євгена Петрушевича.

Як онук Йосифа Андрійовича Литвина - вояка армії Австро-Угорщини і ровесника Євгена Коновальця - відчуваю обов'язок  переказати почуте на хуторі Зарокитна наприкінці 1960 років. Спогади мого діда про буремні роки Української революції зосереджені  переважно на обороні гори Маківка, на якій йому довелось бути разом з Євгеном Коновальцем. 

Зазначу, що  дід  був  також і ровесником останньої володарки палацу Бадені Аліси Габсбург. Два  роки тому в газеті "Воля народу" в матеріалі   Богдан Литвин  «Ще раз про шведський світ графського палацу» Газета "Воля народу" 20.06.2019.№26 (2472) стр 5  я вже розповідав про складні повороти його долі і як шведська принцеса влітку 1933 року допомогла нашій родині облаштуватись після репатріації з СРСР. Матеріальне свідчення тої допомоги - хатина з графської деревини й досі стоїть за іронією долі вже не на хуторі Зарокитна, а на нашій вулиці.

 

Отож, на черзі розповідь про оборону Маківки. Перша Світова війна розбудила в середовищі галичан і наддніпрянців  надії на відродження своєї національної держави. Саме тому до лав армії Австро-Угорщини вступили не лише 2 тис. легіонерів УСС але й у змішаних багатонаціональних військових  формуваннях було чимало українців. 


Сталося так, що дід і Євген Коновалець бились за Маківку у квітні-червні 1915 року в багатонаціональних підрозділах, а не в числі семи сотень з 2-х легіонів УСС. Патріотизм 20-27 літніх вояків підсилювались місцевими ландшафтами, які так нагадували їм опис боротьби за волю з повісті  "Захар Беркут" Івана Франка доступної кожному в бібліотечках  "Просвіти". У наплечниках українців з двох імперій часто можна було знайти книгу Андрія Чайковського "Олюнька". Прекрасно розуміючи ці обставини, австро-угорське командування  поставило на чолі свого корпусу 130-ї бригади 51-ї піхотної дивізії полковника Йосифа Вітошинського фон Доброволя, українця за походженням. Дзядзьо - так з симпатією називали його співвітчизники. Майбутній воєначальник Армії УНР теж не міг не помітити цього росту патріотизму.

 В австрійській армії не було таких заборон на використання мови у побуті, як в імператорській російській. Не можна було порівняти побуту, постачання і навіть облаштування туалетів.в двох арміях: австрійські вояки дозволяли собі пересидіти вогневі атаки у своїх "виходках", чого аж ніяк не скажеш про "уборкашки"  росіян. 

 Система  оборони 958 метрової гори була організована за принципом гарнізону. Винахідливі німецькі інженери чи не вперше у воєнній історії застосували особливо ефективні карпатські "вовчі ями"   та колючий дріт і колючу стрічку.На Маківці вперше для оборони стратегічних висот був застосований вогнемет. 

Однак, попри всі перелічені фактори, шаленим натиском царській армаді вдалось 106 років тому захопити цей плацдарм. Серед захоплених у полон кількох десятків українців були  студент Євген Коновалець і український тесля Йосиф Литвин. Дуже сумнівно, що під час етапування в підмосковну Обираловку Львівському студенту і  буському теслі вдалось якось поспілкуватись.

Згодом групу полонених розділи  на московську та петербурзьку частини. Євгена підхопив воєнний вихор і він започаткував створення української армії. Його фото фіксували участь у революційних подіях. 

А Йосиф одружився з дочкою московського підприємця Якова Жарова, Його фото бачимо на сімейних фото. 


 

 Дід прагнув повернутися на Галичину і Радянський Уряд дозволив йому зробити  це в 1933 році.  Він пересів з першої підмосковної електрички на буську фуру.

 


 Євген Коновалець з еміграції керував підпіллям і у 1938 році отримав від підставного підпільника бомбу.

Про ту буремну епоху дід захоплено розповідав на хуторі. На вулиці Механізаторів, куди  він переселився за програмою ліквідації неперспективних сіл, він перестав про це говорити. Чи то бракувало йому хутірської свободи, фігури 1914 року. Може книги якісь патріотичні забув ? Може не викликали довіри сусіди-чужинці чи колгосп Комунар ? Як би  там  не було, а зруйновану фігуру активісти  відновили. 


 

 А книга Андрія Чайковського "Олюнька" постійно у мене на робочому столі поруч з книгою Івана Франка "Захар Беркут" 

    
  



Богдан Литвин

четвер, 10 червня 2021 р.

Польсько-український проєкт про цілі сталого розвитку триває

 

Разом рухаємося вперед! Сьогодні:

1) Третій освітній фільм про громадянське суспільство.

 Ми усі добре знаємо про вагомий внесок третього сектору задля позитивних змін і трансформацій, які здійснює світ у своєму цивілізованому розвитку!  Наші польські колеги, з радістю діляться новим фільмом, а  це ще один крок для розвитку свідомого та прогресивного покоління українських дітей! 

Для України ця тема є вкрай важливою! Адже вона розкриває 16-ту Ціль: "Мир та справедливість". Тому для наших польських колег, особливо важливо підтримати українців у той час, коли ми виборюємо свою волю, незалежність і, власне, мир та справедливість!

 У нашому бібліотечному коридорі поруч стенду 17 цілей розміщено бойовий прапор з АТО/ООС та стенд "Захисники брами Європи" і "Надбужанські волонтери".  Це символи боротьби за щасливе майбутнє наших дітей.


Дякуємо усім за час та бажання спільно змінювати наш світ! Успіхів у навчанні!Колеги, які мають бажання долучитися до нашого спільного діла –  можуть потрапити до нашого товариства, будемо раді кожному новому учаснику, який має бажання розвиватися спільно з нами: посилання для реєстрації. 

Перезавантажимо Цілі разом!


Зазначимо, що цей проєкт підхопив ініціативу 2000-х проєктів Міжнародної освітньої  та ресурсної мережі I*EARN Буської гімназії. Та й девіз тоді був подібний - Спілкуючись, друзі, зміним на краще світ !

 

Цей матеріал підготував ГІЦ (Громадсько інформаційний центр) спільно з ГО"ІРЦМБ" (ГРОМАДСЬКОЮ ОРГАНІЗАЦІЄЮ "ІНФОРМАЦІЙНО-РЕСУРСНИЙ ЦЕНТР МІСТА БУСЬК") при Інтернет-центрі Буської бібліотеки

   Читайте також Бібліотечний креативний простір  Онлайн-зустрічі для дітей  


Освітній проєкт «Цілі сталого розвитку – ключові напрямки розвитку нашої планети».  

Перша онлайн зустріч із організаторами проєкту про Цілі сталого розвитку