понеділок, 25 грудня 2017 р.
пʼятниця, 15 грудня 2017 р.
Різдв'яний подарунок від проекту "Візит на батьківщину предків"
Проєвропейський проект ПЄІ та Інтернет-центру Буської бібліотеки "Візит на батьківщину предків" вже понад сім років відомий у багатьох країнах Європейського Союзу. Широкого розголосу він набув у першу чергу через своїх учасників, колишніх мешканців міста Буська та їх нащадків - людей небайдужих до нашого краю, його історії і навіть сьогодення.
ЗМІ ZIK.UA та Медіа-центр "НАД БУГОМ", Буський медіа-портал також сприяли розвитку міжнародної співпраці в межах проекту задля нашого рідного 920-літнього міста, публікуючи на своїх електронних і паперових шпальтах короткі повідомлення. А розгорнуті матеріали від поляків, німців, шведів, опубліковані на сторінках краєзнавчих сайтів "Видатні люди Бузеччини" та "Архітектурні пам'ятки Надбужжя " і цього бібліотечного блогу.
Особливої популярності проект набув через підтримку його відділом культури Буської РДА і районною організацією Всеукраїнського товариста "Просвіта" імені Тараса Шевченка: жоден форум краєзнавців-літописців Бущини не залишав поза увагою публікації зарубіжних краєзнавців - наших колишніх земляків.
Європейські учасники щоденно цікавляться життям своєї малої батьківщини і бібліотеки, а при нагоді відвідують Буськ і надають книгозбірні інформаційну підтримку. Містяни добре пам'ятають візити Надії Мигаль і Нільс Анкартрона з Франції, Тадеуша Цвена та Терези Білєцкої-Шиманської з Польщі.
Син відомого буського фотографа Казимир Круковскі https://buskfamouse.io.ua/s971279/fotograf_marian_krukowski вже передавав бібліотеці літературу для вивчення польської мови. Цьогоріч напередодні Різдва, яке українці святкуватимуть спільно з католиками і протестантами, пан Казимир надіслав посилку. А у ній зразковий набір комплектування медіатеки: книги і аудіокниги, каледарі, ілюстровані посібники. І головне, є Біблія.
Марія Литвин, координатор пункту Європейської інформації Буської бібліотеки
вівторок, 12 грудня 2017 р.
Бібліотека. Газета. Інтернет.
Бібліотека, газета "Воля народу", Інтернет-центр мовою музи фотографії
П'ятирічний Св'ятослав Корцаба розглядає у Інтернет-центрі фото мостика , через нього він уже шостий рік разом з мамою ходить у бібліотеку
Я блогер, веду блог-архів газети, але кожного року поспішаю передплатити часопис "Воля народу"
Матеріал на стадії розробки
четвер, 7 грудня 2017 р.
Про нашу громаду
ДО ДНЯ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
ПРО НАШУ БУСЬКУ ГРОМАДУ, ЇЇ СИЛУ, ІСТОРІЮ ТА ПЕРСПЕКТИВИ (МАТЕРІАЛ БЕРЕ УЧАСТЬ У КОНКУРСІ)
вівторок, 5 грудня 2017 р.
Родоначальниця Буських волонтерів живе у Берліні
Уродженці Польщі, нашій землячці Суханек Станіславі Владиславівній вже за 80.
Її ровесники, покоління дітей війни, зазнали особливих життєвих випробувань. Чимало довелось пережити і багатодітній родині українця Владислава Даньчака і польки Барбари. Друга Світова війна, а за нею репресії в ході операції "Вісла", голодні роки, колгоспна панщина. Батько рано помер, мати з 5 дітьми - 3 дочки і 2 сини залишилась у злиднях в невеликій хатині по вулиці Шевченка.
З розповідей моєї матері пригадую ситуацію з кредитом на перекриття хати бляхою, взятим в радянському "Ощадбанку". Даньчаки вчасно не розрахувались і судовиконавці здерли покрівлю та щей забрали зі стайні корову. Троє напівголих, босих і голодних діточок благали залишити хочаб корову - годувальницю сім'ї ..., довелося знову повернути солом'яну стріху. Стася, як старша, рано почала працювати, щоб допомогти матері прогодувати молодших братів і сестер.
На цій фотографії дівчата 1948 року в Буському парку, Станіслава стоїть четверта зліва направо. Усі її подруги ( Євгенія Литвин-Ковальчук (з роду Гузар) +; Антоніна Пінькєвіч + ; Емілія Туркевич +; Станіслава Даньчак-Cуханек живе у ФРН ; Ольга Туркєвіч-Давидовська + ; Марта Павлик-Гриник +; Ірина Павлюк-Семенів +; Марія Пінькєвіч-Капій +; Євгенія Пінькєвіч +; Марія Туркоцьо-Давидовська +) вже прожили своє життя у Буську, а її нелегка жіноча доля, пов'язала спочатку з Польщею, а згодом з Німеччиною, стелиться й досі.
Старе фото з архіву краєзнавця-літописця Михайла Зозулі
У 1954 вийшла заміж за поляка. А в Україну, в рідне місто летіли листи до матері, молодших сестер і братів. З листування дізналась, що вони навіть у 1960-1980 роках потребували матеріальної підтримки. Тож, опинившись у відносно заможній спочатку польській, а пізніше в німецькій родинах, найстарша дочка продовжувала допомагати матері.
У роки Незалежності України, коли залізна завіса впала, пані Станіслава Суханек стала першою буською волонтеркою. Пані Стася, так з любов'ю її називали містяни, очолила перші гуманітарні колони допомоги рідному місту, в якому жила її мати з молодшою сестрою. Допомога йшла на буську лікарню, центр соціального обслуговування одиноких громадян.
Гуманітарну допомогу медустановам району пані Стася привезла з ФРН
Відгукувалась на прохання кожного потребуючого . Про кожну таку акцію благодійності від волонтерки писав часопис "Воля народу" в тих далеких 1990-х роках.
Часопис "Воля народу" №3 11 січня 1996 р. с. 1
На місці старої хатини виріс ошатний будинок, де були створені затишні умови. Кожного року пані Стася приїзджала в рідну домівку і завше старалась допомогти землякам, родичам, сусідам.
Однак, на початку 2000-х в Німеччині захворів чоловік, відомий професор фізики, а в Україні померли мати і сестра. Залишившись з сином Робертом у Берліні, пані Стася й сама почала потребувати догляду. Але, навіть, лежачи у лікарні, відгукнулась на наш європейський креативний проект "Коридор в майбутнє". Сама не могла знайти прапор Німеччини, а син постійно на роботі, тому попросила відвідувачку лікарняної палати, котра доглядала хвору матір. Німкеня, визнавши ідею слушною, через пару годин принесла автомобільний прапор, а пані Стася передала його у Буськ.
Прапор Німеччини на стіні " Коридору в майбутнє"
Отож, волонтерка, яку в берлінському госпіталі з 85-річчям привітав поважний представник місцевого самоврядування, і далі продовжує служити людям. Бо інакше не може - така вже в неї вдача.
Прогляньте нижче коротке відео - спогади Теодозії Рибак та знайомство малечі з ДНЗ "Лелеченя" з волонтерською діяльністю пані Стасі
Так гарно згадують про першу волонтерку Буська пані Станіславу Суханек її знайомі та усі жителі нашого міста.
Сьогодні Україна переживає важкі часи конфлікту на Донбасі. Естафету від пані Стасі підхопили: голова Товариства "БУЖАНИ" Зіновій Павлик (син Марти Павлик-Гринек , на фото 1948 вона стоїть перша зправа) та його заступник Іван Нагорний.
Послідовники Станіслави Суханек нагороджені подякою
Волонтери нової доби
Марія Литвин, методист Буської РЦБС
понеділок, 4 грудня 2017 р.
До 295-річчя Григорія Сковороди
Авторська радіопередача Юрія Шаповала "Мить історії", яка прозвучала 4 грудня 2017 року на першому каналі суспільного мовлення, присвячена 295-річчю від дня народження видатного українського філософа Григорія Савича Сковороди.
Викладений тут аудіозапис продовжує цикл матеріалів для слабозрячих користувачів нашого блогу, розпочатий у 2007 році.
Редколегія блогу
четвер, 23 листопада 2017 р.
Перемога Ярослава Давидовського
До Інтернет-центру бібліотеки з черговою перемогою завітав наш постійний відвідувач Ярослав Іванович Давидовський
Уже вчетверте він став переможцем журналу "Українські кросворди"
Попередні його перемоги можна проглянути за посиланням http://buskl.blogspot.com/2017/05/blog-post_12.html
Пану Ярославу вже далеко за вісімдесять. У минулому він активний громадський діяч, краєзнавець, дописувач часопису "Воля народу", спортивний оглядач газети "Прапор жовтня" 70-х та 80-х років. Він у п'ятдесятих та шістдесятих - півзахисник місцевих футбольних команд
Сьогодні Ярослав Давидовський бере участь в креативному проекті "Коридор в майбутнє"
Марія Литвин, методист Буської ЦРБ
середа, 22 листопада 2017 р.
Підвищуйте медіаграмотність у грі
Шановні читачі, бібліотекарі, журналісти ! Нещодавно Академія української преси, з якою Інтернет-центр співпрацює з 2002 року, адаптувала до умов України онлайнову гру "МЕДІАЗНАЙКО"
«Медіазнайко»– це перша навчальна гра з медіаосвіти в Україні, її мета – допомогти якомога більше дізнатися про інформаційне та медійне поле. Гра стане частиною курсу з медіаграмотності, розробленого спеціально для загальноосвітніх шкіл і може також бути використана в медіа освітній діяльності бібліотек, які працюють з дітьми.
Суть гри полягає у тому, що потрібно пройти 9 рівнів/етапів, надати відповідь на запитання, стати журналістом, створити телепрограму, сайт і газету, дізнаючись при цьому, як працюють медіа і як вони впливають на тебе – споживача інформації.
Навчальну гру «Медіазнайко» розробив і створив Центр медіаініціатив (Вірменія) за фінансової підтримки Всесвітнього банку в рамках програми «Альтернативні ресурси для медіа» в партнерстві з Інтерньюзом (США) і за фінансової підтримки USAID.
Тож на старт
Редколегія блогу
пʼятниця, 17 листопада 2017 р.
Територія європейського футболу в коридорі бібліотеки
У довгому коридорі Буської бібліотеки, що за креативним проектом ПЄІ поступово оформляється прапорами країн Європейського Союзу, знайшлося місце і спогадам про Чемпіонат Європи з футболу Євро-2012.
Коридор символічно тягнеться з північного сходу на південний захід, від Азії до Європи, від РФ до ЄС , від Москви до Брюсселя, а колекція прапорів футбольних клубів на стіні, що праворуч по ходу руху в ЄС, символізує причетність українського футболу до європейських традицій.
Ідея та прапори для цього розділу креативного проекту про європейських фанів належать начальнику відділу культури Буської РДА Людмилі Іванівній Ціхоцькій.
Флешмоб футбольної атрибутики перед встановленням експозиції. Учасники - культпрацівники Бущини
Футбольна юнь з прапорами UEFA перед міським краєзнавчим музеєм
І юні футболісти і люди, що стали легендою Буського футболу спиняються і уважно розглядають швейцарські, голландські, німецькі, польські футбольні знамена.
Півзахисник місцевих футбольних команд та спортивний оглядач газети "ПРАПОР ЖОВТНЯ" Ярослав Іванович Давидовський
Нападник (форвард) п'ятдесятих і шістдесятих років Роман Михайлович Бучко
Футбольний оглядач часопису "Воля народу" Адам Іванович Тарновський
Пристрасний вболівальник, голова ТОВАРИСТВА "БУЖАНИ" Зіновій Павлик
Матеріал готується
Підписатися на:
Дописи (Atom)