Особливість міста Буська полягає в тому, що в ньому внаслідок лихоліть 20 століття майже не залишилося корінного населення: єврейське населення було винищене в Голокості, поляків в 1944 році депортували на територію Польщі, а звідти примусово депортували українців. Місцевих українців знищено в перші дні війни в катівнях НКВД. Багато українців вивезено до роботи в Німеччину, більшість з них мігрували далі в країни Заходу. Тих українців, що залишились Червона Армія всупереч Женевській конвенції призвала до своїх лав, з яких мало хто вернувся.
В такому вирі подій були моменти, коли одні люди допомагали іншим вижити в страшних умовах. 14 травня - День пам'яті рятування євреїв українцями.
Бібліотекарі організували цікавий захід запросивши місцеву громадянку Лесю Процик-Якимів з роду Чучман. Її дід і баба переховувала євреїв. Вона активна користувачка Інтернет-центру Буської бібліотеки з власної ініціативи впорядковує територію вздовж єврейського цвинтаря, пропагує уроки єдності громад.
Також цікаву історію про переховування єврея розповіла місцева жителька, методист Буського народного дому Любов Ціхоцька-Огороднік з роду Пенцак.
Відомий на Бущині дослідник, краєзнавець, упорядник Михайло Зозуля навів багато цікавих фактів задокументованих у книгах
Відеофрагменти тяжких спогадів прогляньте нижче
На захід були запрошені учні двох буських шкіл (з дотриманням правил пом'якшення карантину). Під час проведення заходу у залі панувала мертва тиша. Здавалося, якби летів комар, то його було би чути. Дивно, але ні в кого не задзвонив мобільний. Наше молоде, зростаюче покоління, яке народилося тут у Буську, захоплено слухало про трагічні сторінки історії Бузеччини. Офлайн захід закінчився, а вони не рухались, ніби прикипівши до стільців.
Незабаром доля розкидає цих дітей по всьому світу, але вони пам'ятатимуть, що народилися в Буську, де є найстаріший у Східній Європі єврейський цвинтар ... Цих молодих людей неможливо назвати "зайдами", вони ніколи не скажуть:
- А я не прижилася в Буську.
Вони любитимуть своє місто так, як люблять його громадяни ЄС Троян-Кшинова та Тадеуш Цвен, які змушені були свого часу з ним розлучитись.
Немає коментарів:
Дописати коментар